Mulinki i ja

Mulinki i ja

Blog o hafcie krzyżykowym
.
Wzorem koleżanek Agnieszki i Joasi chciałabym opisać moje hafciarskie przyzwaczajenia.

1. Jaka jest Twoja ulubiona tkanina do wyszywania? Bardzo spodobała mi się Aida firmy Zweigart 14ct, na której wyszyłam modlącego się Jezusa Nić gładko przechodziła przez materiał i był bardzo miły w dotyku. Teraz haftuję HAEDa na tkaninie DMC do Hardangera, około 22ct i też jest super.

2. Rysujesz na tkaninie kratki czy nie? Wszystko zależy od wzoru, który wyszywam. Jeżeli jest prosty, to tylko rozliczam haft tak, by był na środku materiału. Jeżeli jest większy, to pisakiem zmywalnym nanoszę siatkę kwadratów 10x10 krzyżyków. A przy HAEDzie zaszalałam i kupiłam czarną nić monofilową, bo krzyżyki są za małe, by dało się nanieść siatkę pisakiem. Jeszcze jej nie wyciągałam, ale mam nadzieję, że będzie wychodziła bez problemów.

3. Zaczynasz haftować na środku tkaniny, czy w rogu? Zazwyczaj od rogu, zwłaszcza gdy haft ma tło.

4. Wolisz trzymać robótkę w ręku, czy używać krosna lub tamborka? Najbardziej lubię na krośnie, ale w tej chwili jest zajęte, więc mniejsze prace wykonuję na tamborku. Natomiast materiał podmalowany do róż z Chin jest na tyle sztywny, że trzymam go w ręku, bo na tamborku by się pozagniatał.

5. Wolisz wzory w formie elektronicznej czy papierowej? Zdecydowanie papierowej. Mogę sobie wtedy zaznaczać zakreślaczem wyszyte obszary. I łatwiej się liczy. Wiem, że są zwolenniczki formy elektronicznej - może kiedyś spróbuję z odpowiednim programem.

6. Jaka jest Twoja ulubiona pora na wyszywanie ? Wczesne popołudnie, wtedy światło jest najlepsze. Zimą jest z tym mały problem :)

7. Wyszywasz wzór tak długo dopóki nie skończysz, czy zmieniasz co jakiś czas robótki? Zazwyczaj ciągnę kilka prac na raz.

8. Czy masz jakieś UFOki? Jeśli tak to ile? Pod koniec zeszłego roku zrobiłam porządek w moich zasobach i odkopałam 3 UFOki. Z dumą oświadczam, że udało mi się je ukończyć.

9. Czy podczas haftowania oglądasz filmy lub słuchasz muzyki? A muzyka nastraja mnie bardzo pozytywnie i chętnie jej słucham.

10. Czy często bierzesz udział w SALach i innych tego rodzaju zabawach? No i należę do grupy wyszywającej obrazy HAED na FB - to wspaniała mobilizacja.

11. Czy masz listę wzorów, które będziesz haftować , czy też kolejność jest spontaniczna? Gdy tylko znajdę ciekawy wzór, to zaraz go sobie zapisuję na później. Ale nie da się wszystkiego wyszyć - szkoda. Często moje prace powstają na potrzeby chwili - ślub, narodziny dziecka itp.

Może zachęcę którąś z Was do podobnego opisu :)